Czym czyścić drewniane meble? Przegląd profesjonalnych środków

Często nie zwraca się uwagi na preparaty, których używa się do czyszczenia konkretnych powierzchni. Kiedy zbliża się czas weekendowych porządków, wiele osób łapie z półki w supermarkecie pierwszy lepszy uniwersalny środek do wszystkiego i używa go bez zastanowienia również do czyszczenia mebli drewnianych. Tymczasem drewno wymaga szczególnej uwagi podczas jego pielęgnacji.

Codzienna pielęgnacja - czym usuwać kurz? 

Meble drewniane przetrwają dziesięciolecia, o ile będziemy je traktować z uwagą i delikatnością. Dlatego aby pozbyć się z ich powierzchni zalegającego kurzu, co powinno się zresztą wykonywać raz na kilka dni, należy użyć miękkich, niepylących się ściereczek lub bawełnianych, niestrzępiących się szmatek. Ciekawostką dla niektórych czytelników może być fakt, że wciąż w wielu miejscach dostępne są w sprzedaży miotełki do kurzu ze strusich piór, wręcz idealne nadające się do tej pracy, chociaż wielu osobom kojarzące się zapewne ze stereotypowem obrazem XIX-wiecznej pokojówki. 

Czyszczenie mebli drewnianych domowym sposobem 

O ile nasze drewniane meble nie są pokryte warstwą ochronną, najlepszą radą jest wystrzeganie się wszelkich preparatów uniwersalnych. Także mycie samą wodą nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż w przypadku źle lub zupełnie niezabezpieczonego drewna woda może przeniknąć głęboko w strukturę włókien, z czasem powodując butwienie i wypaczenie się mebli. Jeśli na drewnie pojawią się lepkie plamy, np. z soku owocowego czy kwiatów, można w ostateczności użyć roztworu wody z mydłem pamiętając jednak, aby ściereczka, którą przetrzemy powierzchnię, nie była mokra, a zaledwie delikatnie wilgotna. Po usunięciu zabrudzenia należy też od razu wysuszyć powierzchnię drewna chłonnym ręcznikiem lub czyściwem. 

Czym czyścić drewniane meble? Profesjonalne środki

W naszej ofercie dostępnych jest kilka profesjonalnych preparatów, które w bezpieczny sposób pomogą utrzymać drewniane meble w bardzo dobrym stanie przez lata. Jednym z nich jest preparat do gruntownego czyszczenia drewna w spray’u marki Snekkar, który przeznaczony jest zarówno do powierzchni surowych, jak i tych zabezpieczonych olejem lub woskiem olejnym. Środek ten przyda się także do przygotowania powierzchni przed naniesieniem kolejnej warstwy oleju i wosku w procesie odświeżania oraz renowacji mebli. 

Do konserwacji i czyszczenia mebli z drewna olejowanego oraz woskowanego zalecamy zastosowanie mydła pielęgnacyjnego do drewna w spray’u, również produkowanego przez Snekkar. Środek ten skutecznie usuwa także wszelkie naloty i osady z powierzchni blatów, ram okiennych, poręczy i parapetów, a dodatkowo jest na tyle bezpieczny dla użytkowników, że można go bez obaw wykorzystać nawet do umycia drewnianych zabawek. Preparat ten zawiera cząsteczki mydła, które z czasem tworzą na czyszczonej powierzchni warstwę ochronną, dodatkowo chroniąc drewno przed wilgocią i cząsteczkami brudu.

Z kolei meble z lakierowanego drewna, jak i te pokryte powłoką syntetyczną, z powodzeniem wyczyści preparat marki Pramol CM-2000. Skutecznie radzi on sobie z kurzem, a przy tym nadaje meblom delikatny połysk i pozostawia w pomieszczeniu przyjemny zapach. Z uwagi na fakt, iż dobrze radzi sobie z zabrudzeniami na powierzchniach syntetycznych, można go również stosować do czyszczenia i pielęgnacji plastikowych elementów we wnętrzach samochodów. Preparat dostępny jest w opakowaniach o pojemności 1 litra lub 10 litrów.