Jak usunąć osad z mydła na płytkach lub na kabinie prysznicowej? Poradnik

Czym usunąć osad z mydła na płytkach i kabinie prysznicowej? Istnieją domowe metody, ale - przy dużej powierzchni lub silnych zabrudzeniach - skuteczniejszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po profesjonalne środki o kwaśnym odczynie. Warto również wiedzieć, że powstawaniu osadów z mydła można zapobiec, stosując odpowiednie impregnaty.

Jak powstają osady? O reakcjach chemicznych

Najczęściej osady z mydła pojawiają się wszędzie tam, gdzie jest twarda woda. Dlaczego? W wyniku reakcji chemicznych sole wapnia i magnezu z twardej wody reagują na sodowe i potasowe sole wyższych kwasów tłuszczowych zawarte w mydle - tak powstaje osad, czyli mydła wapniowe lub potasowe. Jedyną metodą, by pozbyć się tego rodzaju uciążliwych osadów, jest użycie środka o kwaśnym odczynie - taki preparat rozpuści nierozpuszczalne w  wodzie osady.

Jak usunąć osad z mydła? 2 sposoby 

Pierwszy sposób - łatwy i domowy - wystarczy przygotować roztwór w proporcji 1:1, z czego jedną połowę stanowi woda, a drugą ocet. Zaletą tego rozwiązania jest duża dostępność (butelka octu jest praktycznie w każdym polskim domu), aspekt ekologiczny (żadnych detergentów i innych środków myjących, niszczących środowisko) i bardzo atrakcyjna cena. Wady? Uporczywy i dość długo utrzymujący się kwaśny zapach oraz niska skuteczność oraz wydajność. W przypadku starych osadów lub osadów na bardzo dużej powierzchni (np. całej wanny) trudno przy pomocy tego roztworu pozbyć się zabrudzeń. 

Drugi sposób - przy pomocy profesjonalnego środka. Wybierając taki produkt ważne, by postawić na taki o kwaśnym odczynie. Inne, pożądane cechy to skondensowana formuła lub koncentrat, a także odpowiednia marka, np. wiodący producent takich rozwiązań - marka Pramol. Tego rodzaju profesjonalne środki, czyli na bazie kwasów, należy aplikować w rękawicach ochronnych. W razie, gdy dostaną się do oczu, należy opłukać je dużą ilością wody. Produkty do usuwania osadów z mydła pochodzące z naszej oferty - np. Sanirein - nadają się zarówno do ręcznego, jak i maszynowego mycia. Sanirein służy do usuwania osadów mydlanych, wapiennych oraz tłuszczy z kuchni, łazienek, toalet i pomieszczeń sanitarnych. Może być stosowany w gastronomii i branży hotelarskiej, ale również do prywatnego (domowego) użytku.

Czym usunąć osad z mydła na płytkach? 

Z osadem z mydła na płytkach bez trudu poradzi sobie środek Puracid, przeznaczony do usuwania osadów mydlanych, wapiennych i rdzy. Skutecznie rozpuszcza wszelkie zabrudzenia z kwasoodpornych powierzchni płytek podłogowych, porcelany, mozaiki - nie tylko osad z mydła, ale również cement, zaprawę, rdzę i wapno. Ponadto odświeża powierzchnie, a także likwiduje nieprzyjemne zapachy. Innym rozwiązaniem jest produkt Helotil ECOLAB. W składzie preparatu Helotil - w porównaniu do innych środków o takich zastosowaniu - nie znajduje się kwas solny, dzięki temu nie niszczy spoin i armatury.

Jak usunąć osad z mydła na lub w kabinie prysznicowej?

Jeśli chodzi o produkty, które pomogą w usunięciu osadu z mydła z kabiny prysznicowej, to polecamy kilka środków. Pierwszy z nich to Sator ECOLAB, który poza osadem mydlanym usuwa również grzyby, tłuszcz i brud. Druga propozycja to Prosan Plus - odkamieniacz do kabin prysznicowych, usuwający osady z mydła i wapienne, tłuszcz oraz brud. Środek działa antybakteryjnie, jest przeznaczony do mycia ręcznego. Ostatni produkt - NanoClean N5 - pochodzi z oferty marki Daunpol. Jego unikalna formuła, oparta na nanocząsteczkach srebra i miedzi, usuwa różnego rodzaju zabrudzenia z ceramicznych urządzeń sanitarnych. Niewskazane jest użycie go na powierzchniach wrażliwych na działanie kwasów (marmur, delikatna emalia).

Zapobiegać zamiast usuwać osad, czyli środki do impregnacji

Poza profesjonalnymi produktami, służącymi do usuwania osadów z mydła, w ofercie naszego sklepu znajdują się również środki zapobiegające powstawaniu takich osadów. Są to dwie propozycje pochodzące z oferty marki Pramol: Pramolit S-22 oraz Pramolit W-11. Pierwszy z ze środków jest na bazie rozpuszczalników, zabezpieczający powierzchnie przed tłustymi zabrudzeniami, nie blokując przy tym naturalnych porów materiału. Może być stosowany w charakterze impregnatu do powierzchni o niskiej absorpcji (pochłanianiu), takich jak gres, granit i klinkier, jak również powierzchni podatnych na działanie wody i wilgoć (marmur i lastriko). Pramolit S-22 nadaje się do ręcznej aplikacji.

Z kolei drugi środek - Pramolit W-11 - w odróżnieniu od poprzednika - jest na bazie wody, również chroni przed tłustymi zabrudzeniami i nie blokuje porów materiału. Można go aplikować na dwa sposoby: ręcznie lub natryskowo. 

Poza profesjonalnymi środkami czyszczącymi i impregnującymi warto rozważyć zakup i montaż filtra wodnego, który oczyszcza wodę z soli wapnia i magnezu, które w bezpośredni sposób przyczyniają się do powstawania osadów.