Czyszczenie klawiatury laptopa

Telefony, smartfony, komputery stacjonarne, laptopy, drukarki - wszystkie tego typu sprzęty co jakiś czas wymagają czyszczenia. Jak to robić, aby czyszczenie było szybkie, bezproblemowe i skuteczne? W artykule podpowiadamy, jak - i czym - czyścić klawiaturę, komputer, telefon i drukarkę.

Jak czyścić komputer?

Czyszczenie komputera od zewnątrz nie nastręcza większych trudności - wystarczy przetrzeć go miękką szmatką spryskaną odpowiednim środkiem, np. CLEAN UP G 555 Buzil. Co innego czyszczenie komputera od wewnątrz - to już nieco bardziej skomplikowane zadanie. Jak to zrobić dobrze?

Jak wyczyścić komputer w środku?

Do czyszczenia komputera w środku używamy sprężonego powietrza - jest to najwygodniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie. Odłączamy komputer od zasilania i czekamy chwilę, aż się schłodzi. Następnie sięgamy po puszkę ze sprężonym powietrzem i kierujemy podmuch na wentylator i obudowę urządzenia w taki sposób, aby kurz został usunięty na zewnątrz. Powietrze rozpylamy krótkimi seriami z odległości ok. 15 - 20 cm.

Jeśli we wnętrzu komputera pozostały jakieś zabrudzenia, usuwamy je delikatnie wacikiem lub patyczkiem higienicznym. 

Jak wyczyścić klawiaturę?

Zacznijmy od tego, czym czyścić klawiaturę. Świetnie sprawdza się wspomniane wcześniej sprężone powietrze, ale klawiaturę można też po prostu przetrzeć zwykłą ściereczką z mikrofibry nasączoną odpowiednim środkiem do czyszczenia. My polecamy preparat Medi Spray Tea Tonic - Velox, który nie tylko usuwa zabrudzenia, ale też dezynfekuje sprzęt.

A jak wyczyścić klawiaturę w laptopie? Czyszczenie klawiatury laptopa wygląda tak samo jak każdej innej - delikatnie przecieramy ją ściereczką spryskaną środkiem do czyszczenia lub używamy sprężonego powietrza. Jeśli zależy nam na usunięciu bakterii i wirusów, możemy użyć też chusteczek do dezynfekcji Purell Surface.

Jak czyścić podkładkę pod mysz?

To, w jaki sposób czyścimy podkładkę pod mysz, jest uzależnione od materiału, z którego została wykonana:

  • niektóre tekstylne podkładki pod mysz można prać w pralce na krótkim programie bez wirowania (zanim jednak wrzucisz swoją podkładkę do pralki, sprawdź informacje od producenta),
  • podkładki z tekstyliów nienadających się do prania w pralce lub z włókien syntetycznych możemy wyprać ręcznie albo wyczyścić za pomocą wilgotnej szmatki (z dodatkiem odpowiedniego środka czyszczącego, jeśli jest taka potrzeba),
  • natomiast podkładkę pod mysz z naturalnego korka wystarczy delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką (jeśli jest mocno zabrudzona, można dodatkowo użyć mydła).

Jak czyścić drukarkę?

Najlepszym sposobem na czyszczenie drukarki jest użycie odkurzacza przemysłowego, jednak w domowych warunkach może to nie być możliwe. Ale świetnie sprawdzają się również nawilżone chusteczki - wystarczy odłączyć drukarkę od prądu, przetrzeć chusteczką i poczekać, aż wyschnie.

Warto wiedzieć, że do czyszczenia drukarki nie powinniśmy używać domowego odkurzacza ani sprężonego powietrza - w ten sposób rozprzestrzeniamy  mikrocząsteczki tonera, które zanieczyszczają soczewki i lustra drukarki, tym samym pogarszając jakość wydruków.

Aby zapobiec dużym zabrudzeniom, których usunięcie jest trudniejsze, warto czyścić drukarkę przynajmniej raz na trzy miesiące.

Jak wyczyścić telefon?

Aby wyczyścić telefon z brudu, najlepiej użyć ściereczki z mikrofibry nasączonej płynem do szyb lub specjalistycznym środkiem. Dobrze sprawdzają się również nawilżone chusteczki.

Delikatne miejsca, takie jak port słuchawkowy, głośniki czy wyjście USB, czyścimy sprężonym powietrzem lub szczoteczką do zębów. Z kolei do wyczyszczenia obiektywu aparatu warto użyć patyczka kosmetycznego. Pod żadnym pozorem nie  używamy płynów - mogą one źle wpłynąć na działanie urządzenia.