Czyszczenie drewnianych mebli

Jak czyścić drewniane meble ogrodowe, aby nie uszkodzić ich powierzchni i jednocześnie skutecznie usunąć z nich naloty, osady i zabrudzenia powstałe podczas lata? Jak zabezpieczyć meble ogrodowe, aby bez szwanku przetrwały do kolejnych wakacji? Zapraszamy do naszego poradnika, dzięki któremu zaplanujesz jesienną konserwację drewnianego wyposażenia ogrodowego.

Jak czyścić drewniane meble ogrodowe

Przed przystąpieniem do impregnacji wyposażenia, najpierw należy usunąć z niego rozmaite naloty i zabrudzenia. Dzięki użyciu preparatu w sprayu do gruntownego czyszczenia mebli ogrodowych marki Snekkar przygotujemy powierzchnię drewna na skuteczną absorpcję środków impregnujących, nakładanych w późniejszych etapach prac. Jak powinna przebiegać procedura z wykorzystaniem takich substancji?

Proces czyszczenia rozpoczynamy od spłukania mebli wodą, a następnie spryskania ich wyżej wspomnianym środkiem z odległości 20-30 cm. Całość przecieramy gąbką lub szczotką i ponownie opłukujemy wodą. Tak wyczyszczoną powierzchnię należy wytrzeć do sucha i pozostawić do zupełnego odparowania wilgoci. 

Gdy mamy z kolei do czynienia z trudno dostępnymi lub wyjątkowo opornymi na czyszczenie miejscami, sięgnijmy po myjkę ciśnieniową. Dobrym rozwiązaniem są także pady czyszczące  w kolorach  czerwonym lub białym. Są  bezpieczne dla powierzchni drewna. Pady zielone i brązowe  służą do złuszczania starych powłok,  jeżeli mamy do czynienia z takimi na naszych meblach, i są one wyjątkowo uporczywe, możemy spróbować usunąć np. stary lakier przy ich pomocy. Pady czyszczące pozwalają na głębokie doszorowanie struktury drewna bez użycia środków chemicznych. 

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe?

Drewno niezabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi narażone jest na gnicie, pękanie i odkształcanie się. Dlaczego? Ten surowiec jest niezwykle chłonny, a tym samym podatnym na zmiany wilgotności powietrza. 

Konsekwencją ciągłego absorbowania i oddawania pary wodnej do otoczenia jest naprzemienne kurczenie się i pęcznienie materiału, a to prowadzi do powstawania wyraźnych rozpadlin wzdłuż włókien drewna. Szczeliny są z kolei idealnym miejscem bytowania mikroorganizmów i zarodni grzybni

To bardzo niekorzystna sytuacja, ponieważ bakterie beztlenowe oraz wiele gatunków jądrowców uszkadza niezwykle ważny składnik drewna - ligninę. Jej rozkład ma negatywny wpływ na wytrzymałość oraz sztywność surowca, co objawia się kruszeniem, rozjaśnieniem i tendencją do uginania. 

Jak w takim razie zabezpieczyć meble ogrodowe na jesień i zimę, aby powyższe zjawiska nie wpłynęły na strukturę drewna? 

Impregnacja mebli ogrodowych

Dobierając impregnat do drewna, należy wziąć pod uwagę miejsce późniejszego przechowywania mebli. Otoczenie, w jakim będzie składowane wyposażenie, będzie miało bowiem bezpośredni wpływ na reakcje zachodzące na drewnie. 

Meble ogrodowe, które będą przechowywane w piwnicach, garażu czy składziku, warto w pierwszej kolejności potraktować środkami z zawartością substancji biobójczych. W następnym etapie drewno pokrywamy preparatami, które ochronią wyposażenie zarówno przed czynnikami atmosferycznymi, jak i przed rozwojem grzybów i mikroorganizmów. Do takich substancji należą woski do drewna, lakiery, lazury, lakierobejce oraz oleje do drewna np. olej do tarasów Snekkar.

W przypadku wyposażenia stojącego jesienią na zewnątrz, zalecane jest pokrycie go impregnatem w sprayu do mebli ogrodowych Snekkar. Środek ten nadaje powierzchniom właściwości hydrofobowe, dzięki czemu drewno staje się odporne na wilgoć. Jednocześnie preparat ten chroni przed wysoką temperaturą czy promieniowanie UV.

Przechowywanie mebli ogrodowych

Zabezpieczenie drewnianych mebli polega nie tylko na ich impregnacji, ale również na prawidłowym przechowywaniu. Jakie warunki będą najkorzystniejsze dla ogrodowego wyposażenia?

Warto pamiętać, że procesom gnilnym sprzyja wysoka temperatura i wilgotność powietrza. Aby więc zahamować  rozkład związków białkowych w drewnie, meble ogrodowe warto przechowywać w niskich temperaturach, w odizolowaniu od wilgoci

O ile w naszych garażach czy piwnicach panuje odpowiednia temperatura, o tyle często mamy tam do czynienia z dużą zawartością pary wodnej w powietrzu. To właśnie z tego powodu konieczna jest wyżej wspomniana konserwacja i impregnacja drewna, która uchroni surowiec przed rozwojem bakterii beztlenowych i grzybów (w tym pleśni). 

Uwaga! Często popełnianym błędem podczas sezonowania mebli jest ich szczelne owinięcie plastikową folią. Niestety, ale to właśnie takie środowisko doprowadzić może do rozwoju niechcianych mikroorganizmów i zarodników grzybni.

A co w sytuacji, gdy nie mamy możliwości przechowywania mebli ogrodowych w pomieszczeniach? Wtedy koniecznym staje się zakup polietylenowych pokrowców z membranami. Te całoroczne osłony ochronią nasze krzesła, leżaki i stoliki przed deszczem, wiatrem, mrozem, promieniowaniem UV oraz brudem. Pamiętajmy jednak o tym, aby wcześniej zabezpieczyć meble odpowiednimi impregnatami.