Renowacja mebli dla początkujących. Jak zacząć? Jakich środków potrzebujesz?
Renowacja mebli porady i wskazówki przed rozpoczęciem pracy
Zanim wybierzemy się na zakupy do marketu budowlanego, warto wcześniej dobrze przyjrzeć się meblom, które chcemy poddać odświeżaniu. Należy zidentyfikować zarówno stare powłoki malarskie, jak i ewentualne uszkodzenia mebla – uszczerbienia, rozklejenia, głębokie rysy. Dzięki prawidłowej „diagnozie”, sięgniemy po właściwie narzędzia i środki do renowacji drewna. To z kolei sprawi, że proces usuwania farby czy lakieru przebiegnie sprawnie, a nowo nałożone preparaty będą lepiej przylegały do powierzchni surowca.
Bardzo ważnym elementem jest również wybranie odpowiedniego miejsca pracy. Należy pamiętać, że w naszym domowym lub piwnicznym warsztacie muszą panować optymalne warunki atmosferyczne. Temperatura powinna być wyższa niż 5°C, przy czym jej idealna wartość to 15-20 °C. Nie bez znaczenia jest także wilgotność powietrza, której idealny poziom to 50%, z kolei maksymalny: 70-80%.
Renowacja mebli DIY - zakupy
Jeżeli prawidłowo zidentyfikowaliśmy stare powłoki malarskie, teraz należy wybrać odpowiednie narzędzia i środki do ich usunięcia. Niezbędne będą również preparaty do impregnacji drewna oraz do nadania powierzchni odpowiedniego koloru.
Niezbędne środki do renowacji mebli drewnianych
- Preparat czyszczący do drewna.
- Środek do chemicznego usuwania powłok malarskich (w przypadku farby alkidowej/akrylowej).
- Klej do drewna (gdy mamy do czynienia z rozklejonymi elementami).
- Masa szpachlowa (w przypadku uszczerbień i głębokich rys).
- Preparat barwiący do drewna (farba/bejca/ług/wosk/lakier/olej).
- Impregnat do drewna.
Niezbędne akcesoria i narzędzia do renowacji mebli drewnianych
- Skrobak (w przypadku mebli pokrytych lakierem).
- Papiery ścierne o różnych gradacjach.
- Klocek szlifierski.
- Pady (w przypadku mocno zabrudzonych mebli).
- Kilka pędzli w różnych rozmiarach (do farby akrylowej/alkidowej/do lakieru/do impregnatu).
- Wałek i bezpyłowa szmatka.
- Szpachelka (gdy wypełniamy ubytki).
Renowacja starych mebli - jak to zrobić w kilku krokach?
Odnowienie drewnianego krzesła, stołu czy komody, nie wymaga umiejętności stolarskich. Wystarczy dobre przygotowanie miejsca pracy, zakup odpowiednich środków i narzędzi oraz zapoznanie się z kolejnymi etapami prac.
Renowacja mebli - jak zacząć, czyli I etap prac
Gdy miejsce pracy jest odpowiednio zabezpieczone, przechodzimy do wyszorowania powierzchni meblowych i usunięcia zanieczyszczeń. Do tego celu wykorzystujemy niepylącą szmatkę, nasączoną ciepłą wodą z mydłem. W trudniejszych przypadkach możemy sięgnąć po preparat w sprayu do gruntownego czyszczenia drewna oraz zielony pad, dzięki którym usuniemy uporczywe zabrudzenia.
Dzięki dokładnemu usunięciu brudu, pyłu i tłustych plam, skracamy czas pracy, a przy tym oszczędzamy. Wykorzystane w kolejnych etapach środki będą skuteczniej penetrowały w głąb drewna, a papier ścierny nie zostanie zapchany przez wspomniane nieczystości.
Usuwanie starych powłok malarskich - II etap prac
Drugim krokiem, jaki należy wykonać, jest usunięcie starych powłok z powierzchni drewna.
W przypadku mebli pokrytych lakierem, niezbędny będzie skrobak. Dzięki niemu w szybki sposób zedrzemy kolejne warstwy powłok poliestrowych.
Z kolei do usuwania rozmaitych farb możemy wykorzystać zarówno papiery ścierne, jak i środki chemiczne. W przypadku drugiej metody, żel, spray czy płyn rozprowadzamy po powierzchni mebla, a następnie rozpuszczoną warstwę farby usuwamy szpachelką lub skrobakiem.
Gdy mamy natomiast do czynienia z meblem pokrytym woskiem lub olejem, wystarczy przeszlifować drewno za pomocą papieru ściernego.
Uzupełnienie ubytków i wygładzanie – III etap prac
Kolejnym krokiem jest wypełnienie szczelin i uszkodzeń w drewnie za pomocą masy szpachlowej lub kitu do drewna. Gdy preparat wyschnie, uzupełnione miejsce należy szlifować do momentu, aż powierzchnia będzie zrównana z drewnem. Następnie cały mebel wygładzamy za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego.
Po tym etapie miejsce pracy należy odkurzyć, a resztki pyłu, farb i lakierów usunąć z drewna np. za pomocą czerwonego pada.
Barwienie i impregnacja – IV etap prac
Gdy powierzchnia drewna jest czysta, gładka i sucha, przechodzimy do nadawania jej koloru oraz odpowiedniego wykończenia. Jeżeli zależy nam na meblu o wyrazistej barwie lub gdy chcemy ukryć strukturę drewna czy resztki starych powłok, sięgnijmy po farbę akrylową lub alkidową.Gdy powierzchnia drewna jest czysta, gładka i sucha, przechodzimy do nadawania jej koloru oraz odpowiedniego wykończenia. Jeżeli zależy nam na meblu o wyrazistej barwie lub gdy chcemy ukryć strukturę drewna czy resztki starych powłok, sięgnijmy po farbę akrylową lub alkidową.
Z kolei w sytuacji, w której pragniemy zabarwić, ale jednocześnie uwidocznić słoje i sęki, zdecydujemy się na olejowanie, bejcowanie lub ługowanie. Tak opracowane drewno należy jeszcze zaimpregnować. Do tego celu wykorzystać można pszczeli wosk do blatów i mebli drewnianych, twardy wosk olejny Snekkar lub olej do zabezpieczania blatów i mebli drewnianych Snekkar.
Zobacz też nasze inne porady:
- Jaki olej do drewna? Przegląd najlepszych produktów
- Jak wybielić drewno? Bielenie drewna olejem, woskiem, bejcą, lakierem i ługiem
- Postarzanie drewna za pomocą prostych narzędzi i środków chemicznych