Renowacja mebli

Renowacja mebli porady i wskazówki przed rozpoczęciem pracy

Zanim wybierzemy się na zakupy do marketu budowlanego, warto wcześniej dobrze przyjrzeć się meblom, które chcemy poddać odświeżaniu. Należy zidentyfikować zarówno stare powłoki malarskie, jak i ewentualne uszkodzenia mebla – uszczerbienia, rozklejenia, głębokie rysy. Dzięki prawidłowej „diagnozie”, sięgniemy po właściwie narzędzia i środki do renowacji drewna. To z kolei sprawi, że  proces usuwania farby czy lakieru przebiegnie sprawnie, a nowo nałożone preparaty będą lepiej przylegały do powierzchni surowca.

Bardzo ważnym elementem jest również wybranie odpowiedniego miejsca pracy. Należy pamiętać, że w naszym domowym lub piwnicznym warsztacie muszą panować optymalne warunki atmosferyczne. Temperatura powinna być wyższa niż 5°C, przy czym jej idealna wartość to 15-20 °C. Nie bez znaczenia jest także wilgotność powietrza, której idealny poziom to 50%, z kolei maksymalny: 70-80%.

Renowacja mebli DIY - zakupy

Jeżeli prawidłowo zidentyfikowaliśmy stare powłoki malarskie, teraz należy wybrać odpowiednie narzędzia i środki do ich usunięcia. Niezbędne będą również preparaty do impregnacji drewna oraz do nadania powierzchni odpowiedniego koloru.

Niezbędne środki do renowacji mebli drewnianych

 • Preparat czyszczący do drewna.
 • Środek do chemicznego usuwania powłok malarskich (w przypadku farby alkidowej/akrylowej).
 • Klej do drewna (gdy mamy do czynienia z rozklejonymi elementami).
 • Masa szpachlowa (w przypadku uszczerbień i głębokich rys).
 • Preparat barwiący do drewna (farba/bejca/ług/wosk/lakier/olej).
 • Impregnat do drewna.

Niezbędne akcesoria i narzędzia do renowacji mebli drewnianych

 • Skrobak (w przypadku mebli pokrytych lakierem).
 • Papiery ścierne o różnych gradacjach.
 • Klocek szlifierski.
 • Pady (w przypadku mocno zabrudzonych mebli).
 • Kilka pędzli w różnych rozmiarach (do farby akrylowej/alkidowej/do lakieru/do impregnatu).
 • Wałek i bezpyłowa szmatka.
 • Szpachelka (gdy wypełniamy ubytki).

Renowacja starych mebli - jak to zrobić w kilku krokach?

Odnowienie drewnianego krzesła, stołu czy komody, nie wymaga umiejętności stolarskich. Wystarczy dobre przygotowanie miejsca pracy, zakup odpowiednich środków i narzędzi oraz zapoznanie się z kolejnymi etapami prac.

Renowacja mebli - jak zacząć, czyli I etap prac

Gdy miejsce pracy jest odpowiednio zabezpieczone, przechodzimy do wyszorowania powierzchni meblowych i usunięcia zanieczyszczeń. Do tego celu wykorzystujemy niepylącą szmatkę, nasączoną ciepłą wodą z mydłem. W trudniejszych przypadkach możemy sięgnąć po preparat w sprayu do gruntownego czyszczenia drewna oraz zielony pad, dzięki którym usuniemy uporczywe zabrudzenia.

Dzięki dokładnemu usunięciu brudu, pyłu i tłustych plam, skracamy czas pracy, a przy tym oszczędzamy. Wykorzystane w kolejnych etapach środki będą skuteczniej penetrowały w głąb drewna, a papier ścierny nie zostanie zapchany przez wspomniane nieczystości.

Usuwanie starych powłok malarskich - II etap prac

Drugim krokiem, jaki należy wykonać, jest usunięcie starych powłok z powierzchni drewna.

W przypadku mebli pokrytych lakierem, niezbędny będzie skrobak. Dzięki niemu w szybki sposób  zedrzemy kolejne warstwy powłok poliestrowych. 

Z kolei do usuwania rozmaitych farb możemy wykorzystać zarówno papiery ścierne, jak i środki chemiczne. W przypadku drugiej metody, żel, spray czy płyn rozprowadzamy po powierzchni mebla, a następnie rozpuszczoną warstwę farby usuwamy szpachelką lub skrobakiem.

Gdy mamy natomiast do czynienia z meblem pokrytym woskiem lub olejem, wystarczy przeszlifować drewno za pomocą papieru ściernego.

Uzupełnienie ubytków i wygładzanie – III etap prac

Kolejnym krokiem jest wypełnienie szczelin i uszkodzeń w drewnie za pomocą masy szpachlowej lub kitu do drewna. Gdy preparat wyschnie, uzupełnione miejsce należy szlifować do momentu, aż powierzchnia będzie zrównana z drewnem. Następnie cały mebel wygładzamy za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego.

Po tym etapie miejsce pracy należy odkurzyć, a resztki pyłu, farb i lakierów usunąć z drewna np. za pomocą czerwonego pada.

Barwienie i impregnacja – IV etap prac

Gdy powierzchnia drewna jest czysta, gładka i sucha, przechodzimy do nadawania jej koloru oraz odpowiedniego wykończenia. Jeżeli zależy nam na meblu o wyrazistej barwie lub gdy chcemy ukryć strukturę drewna czy resztki starych powłok, sięgnijmy po farbę akrylową lub alkidową.Gdy powierzchnia drewna jest czysta, gładka i sucha, przechodzimy do nadawania jej koloru oraz odpowiedniego wykończenia. Jeżeli zależy nam na meblu o wyrazistej barwie lub gdy chcemy ukryć strukturę drewna czy resztki starych powłok, sięgnijmy po farbę akrylową lub alkidową.

Z kolei w sytuacji, w której pragniemy zabarwić, ale jednocześnie uwidocznić słoje i sęki, zdecydujemy się na olejowanie, bejcowanie lub ługowanie. Tak opracowane drewno należy jeszcze zaimpregnować. Do tego celu wykorzystać można pszczeli wosk do blatów i mebli drewnianych, twardy wosk olejny Snekkar lub olej do zabezpieczania blatów i mebli drewnianych Snekkar.

Zobacz też nasze inne porady: