Jak i czym myć okna? Poradnik

Jak i czym myć okna, by długo pozostawały czyste, bez smug i zacieków? Przedstawiamy najważniejsze zasady oraz przegląd wyselekcjonowanych środków z naszej oferty. 

Jak myć okna?

By odpowiedzieć na pytanie, jak myć okna, warto zapoznać się z kilkoma najważniejszymi zasadami. Są to: 

  • odpowiednia pogoda - eksperci zalecają, by myć okna podczas pochmurnego dnia. Dlaczego? W ciepły, słoneczny dzień preparat do mycia szyb - najczęściej na bazie alkoholu - za szybko wysycha, przez co mogą zrobić się smugi. Smugi na panelach, posadzce, oknach i lustrze opisaliśmy już na blogu w starszym wpisie - zachęcamy do lektury, 
  • odpowiednie akcesoria - do mycia okien doskonale sprawdzają się ściereczki z mikrofibry. Z kolei do drugiego kroku - polerowania - niepylące, papierowe ręczniki,
  • odpowiednia kolejność - zalecana kolejność to: rama okienna, parapety, szyby, 
  • okna to nie tylko szyby - poza szybami, również parapety i ramy wymagają regularnego czyszczenia. Środek należy dopasować do materiału, z jakiego wykonana jest rama (np. do drewna lub PCV), konkretne środki z naszej oferty polecamy w dalszej części artykułu, 
  • najpierw czyszczenie, potem polerowanie - po usunięciu zalegającego na szybach kurzu i brudu, okna można wypolerować. Po użyciu odpowiedniego środka czyszczącego, wystarczy sięgnąć po wodę z odrobiną octu - spryskać nią szyby, a następnie wytrzeć do sucha (np. niepylącym ręcznikiem papierowym). 

Czym myć okna?

Odpowiedź na pytanie o to, czym myć okna, zależy przede wszystkim od tego, do której części szukamy odpowiedniego preparatu. 

Przegląd środków do mycia szyb

  • Vitrex - środek marki Pramol nadaje się nie tylko do szyb, ale również do luster i powierzchni z tworzyw sztucznych (np. ram lub parapetów - również malowanych). Jest gotowy do użycia. Zawiera w swoim składzie substancje, które szybko i skutecznie rozpuszczają brud, nie pozostawiając smug. Oferujemy Vitrex w opakowaniach o dwóch pojemnościach: 1 litr lub 10 litrów. 
  • Windowmaster G 525 Buzil - środek marki Buzil jest przeznaczony do czyszczenia szyb, luster i ram. Preparat jest mocno skondensowany, dlatego przed jego użyciem należy przygotować roztwór z wodą. Zalecana przez producenta proporcja to 100 ml na 10 litrów wody (do mycia ręcznego) lub 1:5-1:10 (do mycia maszynowego wysokociśnieniowego). Preparat usuwa zabrudzenia po owadach i gwarantuje efekt anti-soiling - zapobiega ponownemu osadzaniu się brudu.
  • Alcopol - przeznaczeniem tego środka marki Pramol są powierzchnie szklane, lustra i tworzywa sztuczne. Preparat jest mocno skondensowany, przed użyciem należy przygotować roztwór 1-3% z wodą, czyli 100-300 ml na 10 l wody. Można przy jego pomocy czyścić powierzchnie ręcznie lub maszynowo. 
  • Clearglass EL 41 ECOLAB - środek marki Ecolab jest przeznaczony do czyszczenia szklanych powierzchni z brudu i tłuszczu. Wygodna forma spray’u ułatwia korzystanie z preparatu i mycie okien, luster, lady wystaw sklepowych i ekranów. Po użyciu na czyszczonej powierzchni pozostaje przyjemny zapach. 
  • Profiglass G522 Buzil - preparat jest gotowy do użytku, nadaje się do czyszczenia ręcznego. Poza szybami, można go użyć również do luster, ram okiennych, szyb samochodowych oraz innych powierzchni ze szkła lub tworzywa sztucznego. 

Uwaga: wszystkie wymienione powyżej środki, by uniknąć powstawania zacieków, zaleca się stosować, myjąc powierzchnie od dołu do góry. 

Przegląd środków do mycia ram okiennych i parapetów

Do mycia ram okiennych i parapetów z tworzyw sztucznych można również sięgnąć po te same środki, które są przeznaczone do szyb i luster: Vitrex, Windowmaster G 525 Buzil, Alcopol, Profiglass G522 Buzil.

Uwaga: przed użyciem tych preparatów na ramach okiennych lub parapetach, które są lakierowane lub malowane, zalecane jest przeprowadzenie testu na małej powierzchni. Jeżeli pozostała bez zmian i nieodbarwiona, to znak, że możemy nią wyczyścić resztę.