Renowacja starych mebli

Moda na meble vintage na stałe zagościła w naszych domach. Wielu z nas jest szczęśliwymi posiadaczami kultowego krzesła „skoczek” czy klasycznego fotela Chierowskiego „366”. Coraz chętniej tworzymy również wnętrza eklektyczne, w których współczesne ikony designu zestawiane są z wiekowymi komodami czy stołami. Niezależnie od okresu, z jakiego pochodzą posiadane przez nas drewniane okazy, prędzej czy później tracą swoją świeżą barwę oraz połysk, a na ich powierzchni pojawiają się liczne rysy, uszczerbienia i pęknięcia. Jak sobie z tym poradzić?

W tym artykule podpowiadamy, jak odnowić stare meble drewniane, a przy tym temacie postanowiliśmy postawić również kilka pytań pomocniczych:

  • Czy renowacja starych mebli drewnianych w domu pozwoli osiągnąć estetyczny i trwały efekt?
  • Jakie środki i narzędzia będą niezbędne do renowacji powłok drewnianych?
  • Czy tak samo należy obchodzić się z powierzchniami pokrytymi starym lakierem, olejem, woskiem i farbą? 

Renowacja mebli drewnianych krok po kroku

Zanim przejdziemy do zakupu materiałów do renowacji mebli, należy dokładnie przyjrzeć się egzemplarzowi, który trafił na nasz „warsztat”. Zlokalizowanie ewentualnych ubytków oraz rozpoznanie rodzaju powłoki do usunięcia, pozwoli nam na dokonanie trafnych wyborów. 

Usuwanie starych powłok i wygładzanie powierzchni

Usuwanie lakieru - jednymi z najskuteczniejszych narzędzi do usuwania powłok poliestrowych jest skrobak oraz opalarka. Opracowując mebel w naszym mieszkaniu, łatwiej będzie jednak sięgnąć po pierwszy z przyrządów. Za jego pomocą zdecydowanym i mocnym ruchem szybko zedrzemy kolejne warstwy lakieru. Całość wygładzimy papierem ściernym o średniej oraz małej ziarnistości.

Usuwanie farby akrylowej i alkidowej - decydując się na chemiczną metodę usuwania malowanych powłok, sięgamy po środek w spray’u, żelu lub płynie, a następnie starannie pokrywamy nim powierzchnię mebla. Po wskazanym przez producenta czasie, usuwamy rozpuszczoną warstwę za pomocą szpachelki lub skrobaka. Całość wygładzamy papierem ściernym o niewielkiej ziarnistości. 

W metodzie mechanicznej opieramy się z kolei na papierach ściernych o różnych granulacjach – zaczynamy od wersji gruboziarnistych (np. P60) i kończymy na tych o drobnych ziarnach (np. P120). Czasochłonną techniką jest opracowywanie powłok ręcznie, dlatego jeżeli mamy taką sposobność, sięgnijmy po szlifierkę elektryczną.

W przypadku mebli zaimpregnowanych olejem lub woskiem, wystarczy jedynie wyszlifować ich zewnętrzną warstwę za pomocą papieru ściernego. 

Uzupełnienie ubytków

Do wypełnienia wszelkich dziur czy rys niezbędny będzie kit lub szpachla do drewna. Obie masy rozprowadzamy za pomocą metalowej szpachelki. Ilość warstw powinna być uzależniona od głębokości ubytków. Po wyschnięciu produktu, szlifujemy opracowywane miejsce aż do uzyskania gładkiej i równej powierzchni. 

Oczyszczenie i odpylenie

Po usunięciu wcześniej wspomnianych powłok, warto sięgnąć po czerwony pad, który stosowany jest do maszynowego przecierania drewnianych nawierzchni. Za jego pomocą dokładnie oczyścimy mebel z pyłu i resztek farb czy lakierów.

Zalecamy także dokładne odkurzenie miejsca pracy, aby cząsteczki kurzu nie unosiły się podczas kolejnego etapu. 

Nadanie koloru oraz zabezpieczenie powierzchni

Po wygładzeniu i oczyszczeniu wierzchniej warstwy, kolejnym krokiem jest nadanie jej odpowiedniego koloru i/lub struktury. Jeżeli zależy nam na zabarwieniu drewna, ale jednocześnie ukazaniu jego sęków i słojów, z reguły sięgamy po bejce, ługi, lakiery i oleje barwiące. 

Ciekawy efekt kolorystyczny osiągniemy m.in. za pomocą ługu do postarzania drewna dębowego. Z kolei wybieloną powierzchnię zapewni nam biały ług do drewna marki Snekkar. Na surowy materiał nałożyć możemy także ług do drewna z efektem 3D Snekkar, dzięki któremu uzyskamy wrażenie trójwymiarowej faktury. 

Po zastosowaniu olei barwiących, ługów czy bejc, warto sięgnąć po twardy wosk olejny Snekkar lub pszczeli wosk do blatów i mebli drewnianych. Oba produkty, po ich rozprowadzeniu, będą pełniły rolę zarówno warstwy ochronnej, jak i wykończeniowej. Podobny efekt zapewni olej do mebli drewnianych Snekkar, który podkreśli kolor materiału oraz podniesie jego odporność na wodę i zanieczyszczenia.

Jeżeli z kolei poddawany renowacji mebel posiada głębokie ubytki lub po prostu zależy nam na ukryciu struktury drewna, sięgnijmy po farbę akrylową lub alkidową. Dzięki nim ukryjemy słoje, sęki oraz ewentualne uszkodzenia. 

Pielęgnacja mebli po renowacji

W codziennej dbałości o drewniane wyposażenie wnętrz, warto sięgać po mydło pielęgnacyjne Snekkar, które posiada właściwości myjące oraz natłuszczające. Ten produkt nie tylko wyczyści, ale także zapewni dodatkową ochronę olejowanym meblom. Polecanym produktem jest także delikatny pad biały, który idealnie wygładzi i wypoleruje nawierzchnię, podkreślając jej wykończenie.