Jak usunąć rdzę z metalu i kamienia? Poradnik

Jeśli gdzieś dociera wilgoć,to możemy mieć pewność, że z czasem pojawi się tam również rdza. Pomieszczenia w naszych mieszkaniach, które są najbardziej narażone na oddziaływanie wody,to łazienka i kuchnia. Mieszkańcy domów jednorodzinnych walczą dodatkowo z rdzawymi osadami na kostce brukowej i betonie. Zatem jak usunąć rdzę z metalu, płytek czy kamienia? Odpowiadamy w najnowszym wpisie blogowym. 

Rdzawy nalot w łazience - jak usunąć rdzę z chromu i prysznica?

Rdzawy nalot pojawia się najczęściej na wannach i umywalkach, tworząc nieestetyczne, brązowe zacieki biegnące od podstaw kranów lub duże plamy przy krawędzi odpływów. Możemy zakładać, że rdza nie powstanie na nowoczesnych ceramicznych wannach czy umywalkach , a takie  zjawiska zachodziły na metalowych sanitariatach z dawnych lat. Niestety nic bardziej mylnego! Osad ten jest efektem ubocznym utleniania się cząsteczek żelaza, znajdujących się w wodzie. Jest on nierozpuszczalny, dlatego przy dużych zaciekach jego usunięcie jest dość trudne i domowe sposoby czyszczenia przy użyciu octu, soku z cytryny, sody czy boraksu mogą okazać się niewystarczające. Najlepiej sięgnąć po profesjonalne środki znajdujące się w kategorii gruntowne czyszczenie. Nasza propozycja to Rost-Ex S1 - idealny do usuwania rdzy z powierzchni z kamienia.  

Jak usunąć rdzę z muszli klozetowej, wanien i brodzików?

Na pytanie, jak usunąć rdzę z muszli klozetowej, wanien czy brodzików, odpowiedzią jest Puracid. To środek do gruntownego odkamieniania natrysków oraz niecek basenowych, który wykazuje wysoką skuteczność w zwalczaniu różnego rodzaju zanieczyszczeń i osadu kamiennego z urządzeń sanitarnych i elementów chromowanych. Puracid jest silnie działającym preparatem, więc przed użyciem na powierzchniach emaliowanych należy go rozcieńczyć z woda (roztwór 1-3%). Inne środki tego typu to m.in. odkamieniacz do kabin prysznicowych Prosan Plus, który działa także antybakteryjnie, Prosan Lemon i Prosan Fleur - środki do sanitariatów o odświeżającym cytrynowym i kwiatowym zapachu oraz Closettbeize, opracowany specjalnie do gruntownego czyszczenia muszli klozetowych i pisuarów. 

Problem rdzy w kuchni - sztućce, blachy i blaty

Rdza na sztućcach, kuchennych przyborach i akcesoriach ze stali nierdzewnej rzadko jest problemem prywatnych użytkowników, jest za to zmorą stołówek szkolnych i zakładowych, restauracji, hoteli i pensjonatów, czyli tych miejsc, gdzie w kuchni wciąż trwa praca nad kolejnymi posiłkami. Wysoka wilgotność powietrza w kuchni, spowodowana nagromadzeniem się pary wodnej sprawia, że na powierzchni mebli kuchennych ze stali nierdzewnej czy też mniejszych elementówy aluminiowych oraz chromowanych szybko pojawiają się rdzawe plamy. Do ich usunięcia można zastosować profesjonalny środki Inoxol lub Inoxol Extra, zawierające rozpuszczalniki organiczne i oleje pielęgnujące, które nie tylko skutecznie czyszczą, ale również zabezpieczają powierzchnie chromowane, stalowe i aluminiowe przed ponownym zabrudzeniem. 

 Ale kuchnia to nie tylko elementy stalowe. Rdza może pojawić się na marmurowych blatach i trawertynowych płytkach, dość popularnych w aranżacjach nowoczesnych mieszkań. Najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak usunąć rdzę z płytek i blatów, jest zastosowanie preparatu Rost-Ex M8. To niezawodny środek do czyszczenia powierzchni kamiennych wrażliwych na działanie kwasu, takich jak trawertyn, marmur, łupek czy wapień.

Plamy rdzy na betonie i kamieniu 

Osoby posiadające domki jednorodzinne z ogrodem często borykają się z problemem, jak usunąć rdzę z kostki brukowej. Rdzawe plamy na kamiennych chodnikach i ścieżkach często pojawiają się w wyniku ich styczności z metalowymi meblami ogrodowymi czy innymi elementami małej architektury, które z czasem rdzewieją pod wpływem oddziaływania czynników atmosferycznych. Preparatem, który skutecznie usunie rdzę ze wszystkich powierzchni  ceramicznych i kamiennych czy odpornych na działanie kwasu, zarówno tych znajdujących się na zewnątrz, jak i wewnątrz, jest Rost-Ex S1. W przypadku tych i innego rodzaju zabrudzeń na powierzchni betonowych, gresowych czy z kamienia sztucznego można użyć Pramaxolu, który skutecznie usuwa uporczywe zabrudzenia, w tym także plamy z tłuszczy, olejów i smarów. Można zatem użyć go podczas porządków w garażu, na podjeździe czy w warsztacie.