Jak wyczyścić mocno zabrudzony piekarnik? Przegląd profesjonalnych środków

Przyznajmy szczerze, że czyszczenie piekarnika zwykle nie widnieje na naszej priorytetowej liście cotygodniowych obowiązków domowych. Nie lubimy tej czynności, ponieważ wydaje się być trudna i pochłaniająca zbyt wiele czasu, którego często nam brakuje. Ale wcale nie musi taka być. Jak wyczyścić piekarnik szybko i skutecznie? Jak wyczyścić mocno zabrudzony piekarnik? Na te pytania odpowiadamy w najnowszym wpisie blogowym.

Domowe sposoby czy chemia profesjonalna? 

Jeśli nie używamy piekarnika zbyt często, a przy tym regularnie go czyścimy (np. raz czy dwa razy w miesiącu), możemy ograniczyć się do domowych sposobów na walkę z tłuszczem i zabrudzeniami. Najczęściej do czyszczenia mocno zatłuszczonych powierzchni używa się papki z sody oczyszczonej, której działanie czasem wzmacnia się poprzez dodanie płynu do mycia naczyń lub octu. Takie mieszanki nie poradzą sobie z mocno przypalonym tłuszczem, który jeśli nie jest usuwany przez dłuższy czas, mocno przywiera do elementów piekarnika. Konieczne jest wtedy wyczerpujące i czasochłonne szorowanie, podczas którego można uszkodzić powierzchnie emaliowane piekarnika lub zarysować jego szybę. Jak więc wyczyścić piekarnik bez szorowania, gdy mamy do czynienia z zaschniętym tłuszczem? W takim przypadku najlepiej sięgnąć po profesjonalne środki czystości, a w szczególności te stosowane w gastronomii. Często można je kupić w opakowaniach o pojemności jednego litra, co w zupełności powinno wystarczyć na kilkanaście cykli mycia.

Jak wyczyścić mocno zabrudzony piekarnik? 

Aby łatwo rozpuścić i usunąć przypalone pozostałości tłuszczu, można skorzystać z alkalicznego preparatu Grillnet Extra firmy Pramol. Nadaje się on nie tylko do czyszczenia piekarników, ale też wszystkich urządzeń i sprzętów, do których przywiera tłuszcz, czyli frytownic, płyt kuchennych, blach do pieczenia, patelni i grilli. Jego zaletą jest stosunkowo gęsta i lepka konsystencja, dzięki której nie spływa zbyt szybko z pionowych powierzchni, na które został zaaplikowany. Jak go użyć? Wystarczy rozprowadzić koncentrat równomiernie na zabrudzonej powierzchni, a następnie spłukać ją wodą. 

Innym środkiem o podobnym działaniu, który znajduje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle spożywczym i gastronomii, jest Anti-Oil. To efektywny, niepieniący się odtłuszczacz i preparat do mycia usuwający z najróżniejszych powierzchni tłuszcze pochodzenia roślinnego i naftowego, oleje, a nawet smary. Anti-Oil nie zawiera substancji zapachowych i nadaje się zarówno do mycia ręcznego, jak i maszynowego. Używa się go w formie roztworu według proporcji określonych przez producenta, w zależności od stopnia zabrudzenia. Do nieznacznych zabrudzeń wystarczy 200-1000 ml środka na 10 l wody, z kolei do mocnych zabrudzeń proporcja 1:10 (Anti-Oil:woda).

Preparat Alinet, który również stosuje się w formie roztworu 2-5%, sprawdzi się świetnie szczególnie w przypadku zabrudzeń powstałych na porowatych powierzchniach oraz na powierzchniach odpornych na działanie alkaliów.

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas mycia piekarnika 

Wszystkie profesjonalne preparaty czyszczące zawdzięczają swoje właściwości m.in. wysokiemu zasadowemu pH i wielu substancjom czynnym (w tym także żrącym). Dlatego podczas ich używania powinno się zachować szczególną ostrożność: założyć gumowe rękawiczki chroniące skórę dłoni oraz mieć na uwadze, aby środki te nie dostały się do oczu i ust. Jeśli myta powierzchnia ma bezpośredni kontakt z żywnością (np. blacha lub frytownica) trzeba upewnić się, czy preparat został w całości wypłukany. Środki do czyszczenia piekarników należy przechowywać poza zasięgiem dzieci, w zamkniętych i zabezpieczonych opakowaniach.