Drewniany blat do stołu kuchennego zrobiony z desek

Jak zrobić blat drewniany do stołu czy ławy? Czy sposób jego impregnacji będzie miał rzeczywisty wpływ na trwałość materiału? A jak zrobić drewniany blat kuchenny? Czy należy postępować według podobnych procedur, jak w przypadku blatu stołowego?

W tym artykule podpowiemy, jak zrobić blat z desek (do stołu, biurka, kuchni). Zdradzimy również, jak zabezpieczyć drewniany blat, aby móc długo cieszyć się solidnym i atrakcyjnym wizualnie meblem.

Jak zrobić blat drewniany – niezbędne narzędzia

Do wykonania blatu z desek potrzebne będą następujące narzędzia:

 • szlifierka elektryczna do drewna,
 • papiery ścierne o różnej gradacji,
 • wiertarka,
 • wiertła do drewna,
 • znaczniki do połączeń kołkowych,
 • drewniane kołki,
 • klej do drewna,
 • ściski stolarskie pełnopowierzchniowe,
 • skrobak,
 • ewentualnie piła tarczowa.

Jak zrobić blat z desek krok po kroku

Powierzchnia stołu czy ławy nie musi mieć gładkiej, jednorodnej powierzchni. Jeżeli zależy nam na rustykalnym efekcie, możemy wybrać deski “nadgryzione zębem czasu” o różnych grubościach i szerokościach. W przypadku blatu kuchennego kluczowe jest natomiast dobranie desek jednolitych, najlepiej surowych. 

Jak zrobić blat drewniany do stołu/kuchni/biurka? Warto wykonać poniższe kroki:

 1. Wygładzenie desek za pomocą szlifierki – rozpoczynamy od papieru ściernego o dużej ziarnistości, a kończymy na tym o małej granulacji. Jeżeli jednak powierzchnia drewna pokryta jest lakierem lub emalią, warto sięgnąć dodatkowo po inne rozwiązania, o czym przeczytać można w artykule „Jak odnowić stare meble drewniane?”.
 2. Zrobienie kilku odwiertów w drewnie, w miejscach przyszłego styku desek. W celu przygotowania otworów w tych samych miejscach - w przypadku każdego z elementów - warto wykorzystać znaczniki do połączeń kołkowych. 
 3. Wprowadzenie kleju do przygotowanych otworów oraz dokładne rozprowadzenie spoiwa po całej powierzchni styku.
 4. Umieszczenie kołków w miejscu otworów i połączenie ze sobą desek.
 5. Wykorzystanie kilku ścisków stolarskich pełnopowierzchniowych do dokładnego zespolenia elementów.
 6. Po całonocnym wysychaniu blatu, usunięcie nadmiaru kleju za pomocą skrobaka.
 7. Wygładzenie powierzchni za pomocą szlifierki. 
 8. Zastosowanie odpowiedniego impregnatu do drewna.

A jak zrobić drewniany blat kuchenny/stołowy o idealnych wymiarach? Jeżeli deski nie były równej długości lub gdy zależy nam na zmianie formatu blatu, tuż przed nałożeniem impregnatu, konieczne jest wykonanie cięcia wzdłuż oraz w poprzek słoi za pomocą piły tarczowej.

*Możliwy jest również zakup gotowych, sklejonych desek w formie surowej, które wystarczy jedynie przyciąć i zaimpregnować.

Czym wykończyć i jak zabezpieczyć drewniany blat?

Blat można zabezpieczyć na różne sposoby i użyć do tego takich środków, jak woski, oleje, bejce. Przedstawiamy trzy możliwości, w zależności od tego, jaki efekt ma zostać osiągnięty.

Gdy zależy nam na zmianie koloru drewna

Blat z desek można wybielić lub zabarwić za pomocą olejów (np. odpornego oleju do podłóg Snekkar), wosków do drewna (np. białego wosku olejnego Snekkar), bejc (np. białej bejcy Snekkar) oraz ługów (np. białego ługu Snekkar). Więcej na ten temat przeczytać można w artykule „Jak wybielić drewno”.
Pełne krycie osiągniemy z kolei stosując farby akrylowe lub alkidowe.

Gdy pragniemy postarzyć drewno

Do chemicznych metod postarzania powierzchni drewnianych zaliczyć można bejcowanie drewna oraz ługowanie drewna. Więcej szczegółów na temat obu technik odnaleźć można w artykule „Postarzanie drewna za pomocą prostych narzędzi i środków chemicznych”. Proces bejcowania obejrzeć można również w filmiku o stylizacji blatu dębowego, który przygotowała marka Snekkar.

Gdy chcemy zaimpregnować drewno

Do zabezpieczenia powierzchni blatu przed wodą oraz osadzaniem się zanieczyszczeń, wykorzystuje się przede wszystkim oleje do drewna (np. olej do zabezpieczania blatów Snekkar), lakiery oraz woski (np. pszczeli wosk do blatów Snekkar). Więcej na temat działania tych preparatów przeczytać można w artykule „Woskowanie drewna – porady” oraz „Jaki olej do drewna?”.